تعریف                                                                           

پير چشمي به معنای از دست رفتن تدريجي توانايي چشم برای تمركز فعال بر روی اشيای نزديك (تطابق) است كه نشانه ای از ميانسالگي است. پيرچشمي از اوايل يا اواسط 40 سالگي شروع شده و تا حدود سن 60 سالگي بدتر مي شود. در اين سنين، هنگامي كه شما برای خواندن كتاب و روزنامه، مجبور مي شويد آنها را با فاصله ی بيشتری از چشم خود نگه داريد، به پيرچشمي خود پي ميبريد. اگر فردی به نزديك بيني مبتلا باشد، ممكن است تا مدتي، پير چشمي، خود را نشان ندهد تا اينكه پيشرفت كند و به جايي برسد كه فاصله ی نزديك را نيز نتواند به خوبي ببيند.

 

علائم                                                                

 پير چشمي، تدريجاً در طول سالها پيشرفت ميكند. شما ممكن است ابتدا اين علائم و نشانه ها را تجربه كنيد:

  •  تاری ديد در فاصله ی طبيعي خواندن.
  • تمايل به نگهداری نوشته ها در فاصله ی دورتر تا حروف واضحتر ديده شوند.
  •  خستگي چشم يا سردرد پس از خواندن يا انجام كارهايي در فاصله نزديك.

 

علل                                                                 

پير چشمي به علت سخت شدن عدسي چشم، به دنبال افزايش سن اتفاق ميافتد. وقتي انعطاف پذيری عدسي چشم كم ميشود، ديگر نميتواند شكل خود را تغيير دهد، و بدين ترتيب تصاوير نزديك تار به نظر خواهند رسيد.
عدسي برخلاف قرنيه انعطاف پذير است و ميتواند با كمك عضلات حلقوی كه احاطه اش كرده اند، شكلش را تغيير دهد. وقتي شما به شي در فاصله دور نگاه ميكنيد، عضلات حلقوی منبسط ميشوند و وقتي به يك شي نزديك نگاه ميكنيد، اين عضلات منقبض ميشوند و به عدسي، اجازه ی خم شدن بيشتر و تغيير قدرت تمركز ميدهند.

درمان                                                                
هدف درمان، اصلاح ناتواني چشمها در تمركز بر روی اشيای نزديك است. درمانهای انتخابي عبارتند از عينك، لنزهای تماسي و در بعضي موارد محدود جراحي عيوب انكساری يا كاشت عدسي. اگر قبل از ايجاد پير چشمي ديد مناسب داشته ايد،ميتوانيد از عينك های مطالعه موجود در بازار استفاده كنيد.
هنگام خريد عينك مطالعه، قدرت های مختلف را امتحان كنيد تا بزرگنمايي كه به شما اجازه ی خواندن راحت را ميدهد بيابيد. هر عينك را بر روی نوشتهای كه حدود 40-35سانتي متر با چشم فاصله دارد، امتحان كنيد. اگر با استفاده ازعينكهای مطالعه موجود در بازار به ديد مناسب نرسيد يا دارای نزديك بيني، دوربيني و يا آستيگماتسيم باشيد، شما بايد از عينكهای تجويزی استفاده كنيد.
 

عینکها و لنزهای تجویزی عبارتند از                                   

 

  • عینک دو كانونی
  • عینک سه كانونی
  • لنزتماسی دو كانونی
  • لنزتماسی تک دید
  • لنز تماسی تک دید اصلاح شده
  • جراحی عیوب انکساری
تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز فوق تخصصی سلامت بینایی می باشد.