Oculus Pentacam HR

با گسترش چشم گیر جراحی های رفرکتیو که عمدتاً بر روی قرنیه انجام می شوند، شناخت ویژگی های قرینه اهمیتی دو چندان پیدا کرده است. درطول دهه های اخیر سیستم های مختلفی جهت تصویر برداری قرنیه  ارایه شده است. دستگاه پنتاکم یکی از پیشرفته ترین دستگاههای تصویربرداری قرنیه است که علاوه بر تصویر برداری بسیار دقیق قرنیه در زمانی بسیار کوتاه، امکان بررسی سایر بخش های سگمان قدامی را نیز فراهم میکند. در این دستگاه از یک دوربین شیمفلاگ چرخان استفاده شده است تا تصاویری در محورهای مختلف ثبت نماید. در حین تصویر برداری، حرکات چشم با دوربین دیگری ثبت و اصلاح می شود تا تصاویر اخذ شده بهترین کیفیت را داشته باشند. در مدل (HR (High Resolution این دستگاه، تعداد نقاط تصویربرداری شده از قرنیه به  138000 رسیده است.

 


Oculus Pentacam HR

 

ZEISS IOL Master 500

 به کمک این دستگاه می توان می توان شماره لنز بیمارانی که به جراحی کاتاراکت نیاز دارند، تعیین کرد. این دستگاه تمام اندازه گیری های مورد نیاز (نظیر طول محوری چشم، کراتومتری، عمق اتاق قدامی و ...) جهت محاسبه قدرت لنز را بدون تماس با چشم بیمار انجام می دهد.

 


ZEISS IOL Master 500

 

 

Tomey SS-1000 CASIA OCT

این دستگاه یک سیستم غیرتماسی، غیر تهاجمی و سه بعدی تصویربرداری سگمان قدامی چشم است که قادر به تصویربرداری با کیفیت بالا و همچنین سرعت اسکن 30000 A-Scan در ثانیه می باشد. با معرفی سیستم به کار رفته در این دستگاه که یکی از سیستم های حوزه فوریه به شمار می رود، زمان تصویربرداری کوتاه شده است. از آنجا که تصویربرداری های سه بعدی در زمان 0.3 تا 2.4 ثانیه گرفته می شوند، امکان بروز آرتیفکت و داده های نامناسب به علت حرکت چشم به حداقل رسیده است. به کمک این دستگاه می توان شکل و ضخامت قرنیه، زوایا، عمق و حجم اتاق قدامی، بلب سگمنت اسکلرا و اندازه گیری های مربوطه نظیر انحنا، طول، مساحت و حجم را به صورت کامپیوتری مورد ارزیابی قرار داد. توپوگرافی قرنیه یکی دیگر از امکاناتی است که این دستگاه در اختیار چشم پزشک قرار می دهد.

 

Tomey SS-1000 CASIA OCT

 

Oculus Corvis ST

Corvis ST مخفف عبارت Cornea Visualization Scheimpflug Technology است که دستگاهی پیشرفته جهت تعیین ضخامت قرنیه، فشار داخل چشم و بیومکانیک قرنیه محسوب می شود. این دستگاه با ایجاد یک پالس هوا، حرکات رفت و برگشت قرنیه را با استفاده از یک دوربین شیمفلاگ پیشرفته ثبت می نماید. این دوربین شیمفلاگ با سرعت بالا، قادر به اخذ بیش از 4300 تصویر در هر ثانیه می باشد. نرم افزار با آنالیز تصاویرشیمفلاگ اخذ شده از پاسخ قرنیه، اطلاعاتی نظیر سرعت، میزان تغییر شکل و طول مسطح شده ی قرنیه  را به عنوان مشخصات بیومکانیکی قرنیه ارایه می دهد.

 

Oculus Corvis ST

 

پریمتری هامفری

یکی از رایج ترین روشهای آنالیز میدان بینایی در علم چشم پزشکی است. هرگونه اختلال میدان بینایی ناشی از بیماری های شبکیه ، عصب بینایی و مسیر بینایی توسط این دستگاه قابل تشخیص و پیگیری است. به عنوان مثال، تشخیص بیماری های همچون گلوکوم، سکته مغزی، تومورهای مغزی و تعیین روند پیشرفت ویا عدم پیشرفت آنها دردر بیمار موردنظر توسط این دستگاه قابل بررسی است. ر این آزمون بیمار در مقابل یک نیمکره سفید توخالی می نشیند. سپس، نقاط نورانی ای به فرد نشان داده می شود. بیمار به ازای هر بار مشاهده ی نقطه نورانی، یک بار کلیک ( توسط زنگ) دکمه زنگ را میفشارد. در نهایت، با توجه به الگوی نورهای نشان داده شده به بیمار و پاسخ های او در مقابل این نورها، میدان بینایی بررسی وترسیم می شود. به همین دلیل، این آزمون بسیار وابسته به همکاری بیمار است. سه شاخص مربوط به قابل اعتماد بودن تست نشانگر میزان صحت آزمون و همکاری بیمار خواهد بود که نشان می دهند که تست قابل اعتماد ایت و یا اینکه مجددا باید تکرار شود. به بیان دیگر، این دستگاه به صورت هوشمند با توجه به پاسخ های بیمار متوجه می شود که بیمار قادر به دیدن نور بوده است و یا اینکه به دلیل وجود اختلال بینایی در نقطه مورد نظر، قادر به دیدن آن نقطه نبوده بوده است. در آخر، تفوت میزان حساسیت میدان بینایی بیمار با افراد طبیعی در رنج سنی بیمار و همچنین تفاوت میزان حساسیت بیمار بعد از آن که با میزان حساسیت تنظیم شده ی کلی خود بیمار، ترسیم و مشخص شود. تمامی این اطلاعات در صورت قابل اعتماد بودن تست و همکاری کافی بیمار، در تشخیص بیماری وتعیین روند پیشرفت آن به پزشک معالج کمک می کند.


پریمتری هامفری
تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز فوق تخصصی سلامت بینایی می باشد.